Kto wymyślił damskie rajstopy?

Być może zdziwi Cię fakt, że historia rajstop jest bardzo długa. Początkowo jednak, już od jedenastego wieku, nosili je wyłącznie mężczyźni. To oni wpadli na pomysł tego elementu garderoby, którego zadaniem była przede wszystkim ochrona przed zimnem.

Rajstopy dla męskiej arystokracji

Na początku historii rajstop były one przeznaczone dla mężczyzn, którzy z dumą chodzili w nich na salonach. Ten strój był powszechny wśród arystokracji i produkowany był przy wykorzystaniu jedwabiu. Tak było przez wiele wieków. Kobiety wówczas nie nosiły rajstop, a jedynie mało komfortowe pończochy. Później mężczyźni zrezygnowali z rajstop na rzecz spodni.

Kobiece rajstopy – produkt na wagę złota

Damskie pończochy nie były jednak zbyt wygodne, ponieważ ciągle zsuwały się z nóg. To nie był strój jaki znamy dziś, bo przecież obecnie pończochy samonośne doskonale trzymają się na swoim miejscu i zapewniają odpowiedni komfort. Wtedy jednak tego nie znano. W latach dwudziestych XX wieku rajstopy w końcu zaczęły być częścią damskiej garderoby. Kilkanaście lat później rajstopy zaczęto produkować z nylonu. Było to coś nowego, a kobiety szybko podążyły za nową modą, która wynikała po prostu z potrzeby. Panie chciały wreszcie poczuć się komfortowo, nie musząc ciągle poprawiać swojej garderoby. Produktem zbliżonym do rajstop, które znamy dzisiaj, były tak zwane „Panti-Legs”. Były one połączeniem majtek i pończoch wynalezionym w 1959 roku przez Allena Ganta.

Rajstopy z lycrą

W latach osiemdziesiątych zaczęto produkować koronkowe rajstopy z lycrą. Był to kolejny przełom, ponieważ te produkty były o wiele cieńsze od sprzedawanych dotychczas. Szybko stały się liderem rynku. Kobiety wyglądały w nich naprawdę efektownie. Do dziś zresztą ceni się ten rodzaj rajstop.

Męskie rajstopy po raz kolejny

Obecnie znów obserwuje się trend powrotu mężczyzn do rajstop. Projektanci proponują coraz to nowsze rozwiązania. Czy jednak mężczyźni rzeczywiście chcą chodzić w tym elemencie garderoby? Wydaje się, że to zależy od kraju i postępowości danego społeczeństwa. Niektórzy panowie nadal uważają rajstopy za symbol kobiecości. Rajstopy znajdziesz na https://www.gabriella.pl/rajstopy/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*